2022 m. naujienos
Šį savaitgalį minėsime Pasaulinę žuvų migracijos dieną
2022 m. gegužės 17 d.
Šį savaitgalį, gegužės 21 dieną minėsime Pasaulinę žuvų migracijos dieną. Šia iniciatyva siekiama švęsti, džiaugtis, puoselėti mūsų žuvis ir upes; taip pat edukuoti visuomenę ir specialistus apie jų problemas ir sprendimus. Norintys paminėti šią dieną, šios dienos organizatorių yra kviečiami sudalyvauti vienoje iš šių iniciatyvų, vykstančioje Lietuvoje:
Konferencija „Upių renesansas“ (gegužės 20 d., Salantuose): institucijos, specialistai ir mokslininkai pristatys Lietuvos aktualijas susijusias su užtvankomis.
Žygis Salantų regioniniame parke „Upių renesansas“ (gegužės 21 d., Salantuose): dalyviai kviečiami susipažinti su išskirtiniu Salanto upės kraštovaizdžiu bei pokyčiais upėje po užtvankos nugriovimo.
Žygis vaikams ir jų tėveliams „Ką šnabžda gražuolė Bražuolė?“ (gegužės 22 d., Neries regioniniame parke): dalyviai susipažins su Bražuolės kraštovaizdžiu, upelę supančia gamta bei pokyčiais prabėgus keliems metams po užtvankos liekanų pašalinimo.
River Cleanup Lietuva (gegužės 27-29 d., visoje Lietuvoje): dalyviai kviečiami inicijuoti arba prisijungti prie šiukšlių rinkimo akcijos upėse ir pakrantėse.
Guardian skelbia, kai 2021 m. Europoje pašalinta virš 200 žuvų migracijos kliūčių
2022 m. gegužės 16 d.
Guardian skelbia, kad bent 239 žuvų migracijos kliūtys, pagrinde užtvankos ir slenksčiai, buvo pašalinti 17-oje Europos šalių 2021 m. Tai yra rekordinis, per metus pašalintų kliūčių skaičius Europoje.
Lietuvoje bus šalinama trečioji žuvų migracijos kliūtis
2022 m. balandžio 20 d.
Open Rivers Programme pranešė, kad finansuos 19-os kliūčių šalinimą 11-oje šaliu. Šių kliūčių sąraše - ir Santeklės slenkstis Lietuvoje, ant Salanto upės. Pašalinus slenkstį turėtų būti atverti migracijos keliai šlakiams, kiršliams, upinėms nėgėms, atstatyta normali upės sedimentų pernaša. Projektą įgyvendins Lietuvos Gamtos Fondas, projekto vertė - 16 tūkst. eur.
„Padovanok žuvims atostogas" pranešimas: užtvankų būklė Lietuvoje prastėja
2022 m. kovo 16 d.
Pranešime - aplinkosaugos ir hidrotechnikos specialistai komentuoja šalyje prastėjančią užtvankų būklę. Teigiama, kad dalisužtvankų avarinės būklės, dėl pavasarinių potvynių kyla avarijos grėsmė. Keliamas klausimas, ar neprižiūrimi, pavojingi statiniai galėtų potencialiai būti išmontuoti.
Wolne Rzeki reportažas apie Lietuvoje pašalintas užtvankas
2022 m. kovo 8 d.
Lenkijos gamtosaugos rganizacijos "Wolne Rzeki" vadovas Piotr Bednarek atvyko į Lietuvą sužinoti apie mūsų šalies patirtį šalinant užtvankas. Vaizdo įraše - interviu su Jone Leščinskaite (Aplinkos ministerija) ir Karolina Gurjazkaite (UAC).
AM naujienos: „Palapojės užtvankos avarija įrodo, kad strategija griauti nesaugias užtvankas yra teisinga“
2022 m. vasario 8 d.
AM naujienose skelbiama, kad įvykus Palapojės užtvankos avarijai, ketinama griauti daugiau užtvankų.
AM tyrimas: užtvankų žala gamtai – sena, bet ne visiems akivaizdi žaizda
2022 m. vasario 3 d.
Pranešime skelbiama, kad rudenį atliktas tyrimas atskleidė, kad maždaug 3 iš 5 gyventojų yra girdėję, kad užtvankos kenkia gamtai. Tačiau tik kas antras žmogus galėjo pasakyti, kad užtvankas derėtų demontuoti ir taip išlaisvinti upes – atkurti natūralią jų tėkmę.
Įspūdžiai iš seminaro apie vamzdines pralaidas
2022 m. sausio 21 d.
Vamzdinės pralaidos – viena pačių dažniausių upėse sutinkamų dirbtinių kliūčių. Šios pralaidos neigiamai veikia upių biologinę įvairovę ir buveines. Kuo daugiau nutiesta kelių ir įrengta tokių pralaidų per upelį, tuo aukštupyje mažiau bioįvairovės. Sprendimai yra pakankamai pigūs ir efektyvūs.