2019 m. naujienos

Pernu upės atvėrimas žuvims – interviu su Külli Tammur

2019 m. lapkričio 14 d.

Estijos aplinkos apsaugos agentūra inicijavo projektą, kurio tikslas – atverti 3300 kvadratinių kilometrų Pernu upės baseiną lašišoms ir kitų rūšių migruojančioms žuvims. Tai pirmasis tokio masto projektas Europos Sąjungoje.

Žiūrėkite vaizdo įrašą.

Vilniaus maratone bėgikai ragino išlaisvinti upes nuo užtvankų

2019 m. rugsėjo 9 d.

„Aš bėgu, kad Lietuvos upės bėgtų laisvai!“ — toks šūkis buvo užrašytas ant vakar vykusio Danske Bank Vilniaus maratono bėgikų marškinėlių.

Skaitykite Lryto straipsnį.

Upių išlaisvinimo idėja Lietuvai

2019 m. rugpjūčio 22 d.

Diskutuojant apie ne tik didžiąsias, bet ir mažesnes Lietuvos upes „supjausčiusių“ užtvankų, statytų ir prieš kelis šimtus, ir prieš keliasdešimt metų, ateitį pravertos ne vienos institucijos durys. Kovoti verta – tvirtinama, jog demontuotos neestetiškos, hidroenergijai netinkamos užtvankos atvertų migracijos kelius žuvims, atgaivintų upių ekosistemą.

Skaitykite Lrytas strapsnį.

Patagonia filmas "Blue Heart" jau viešai prieinamas

2019 m. birželio 22 d.

Filmas apie žmonių kovą už laukines, civilizacijos nepaliestas upes, gėlą vandenį, bei nykstančią gyvūniją.

Žiūrėkite Blue Heart filmą Youtube tinke.

Dokumentinio filmo "Love flows" premjera: apie upes, žuvis ir žmones

2019 m. gegužės 16 d.

Pasaulinis žuvų migracijos fondas World Fish Migration Foundation pristato dokumentinį filmą "Love flows". Filme išvysite pasauliniu mastu degraduojančių upių ir ant išnykimo ribos atsidūrusių žuvų populiacijų problemą.

Daugiau...

Guardian teigimu, tik trečdalis pasaulio upių teka laisvai

2019 m. gegužės 11 d.

Tik trečdalis didžiųjų upių (>1000 km) teka laisvai. Visoje Europoje iš 14 didžiųjų upių, laisvos yra tik dvi. Jas taip pat žadama užtvenkti. Užtvankos, hidroelektrinės pasauliniu mastu fragmentuoja upes, naikina buveinės ir biologinę įvairovę.

Skaitykite Guardian straipsnį (angl. k.)

Žurnale Miškai straipsnis apie GILU

2019 m. gegužės 10 d.

"Laikas ištaisyti žalą upėms" - taip skamba straipsnio žurnale "Miškai" pavadinimas. GILU atsako į klausimus - kodėl reikia demontuoti užtvankas? Kuo skiriasi bebrų užtvankos nuo žmogaus? Ir kodėl hidroenergija nėra "žalia" energija? Ačiū Raimundui Ereminui už šį pokalbį. Ieškokite žurnalo prekyboje.

Beveik trys milijonai užtvankų - tik trečdalis pasaulio upių yra laisvos

2019 m. gegužės 9 d.

Tyrėjai išsiaiškino, kad net 77 procentai ilgiausių pasaulio upių (ilgesnių nei 1000 km) yra atskirtos nuo jūrų. Dažniausiai vandens tėkmei kelią užkerta žmogaus pastatytos užtvankos, tačiau kartais upių vanduo yra tiesiog išsiurbiamas ir sunaudojamas. Skaičiuojama, kad iš viso pasaulyje pastatyta 2,8 milijono užtvankų.

Skaitykite LRT straipsnį.

Pirmasis užtvankos demontavimas Lietuvoje

2019 m. balandžio 23 d.

Lietuvos Gamtos Fondas ir Pasaulio gamtos fondo padalinys Nyderlanduose Wereld Natuur Fonds - WWF suvienija jėgas siekdami pirmą kartą iš užtvankos gniaužtų išlaisvinti upę Lietuvoje!

Daugiau...

Lrytas reportažas apie užtvankas

2019 m. balandžio 1 d.

Kokiais atvejais verta atsisakyti užtvankos, o kuomet verta ieškoti alternatyvaus sprendimo žuvų migracijos sąlygoms gerinti? Sprendimų ieškoti įrengiant žuvų pralaidas derėtų užtvankose, kurios yra socio-ekonomiškai naudingos, pavyzdžiui, saugo žmogų nuo potvynių. Tačiau ar visos užtvankos yra naudingos ir kuria pridėtinę vertę?

Žiūrėkite Lryto reportažą.

Netyla raginimai griauti užtvankas: Lietuvos upės – tarsi supjaustytos gabaliukais

2019 m. kovo 27 d.

Europoje prasidėjusi užtvankų griovimo iniciatyva („Dam Removal Europe“) pasiekė ir Lietuvą. Estija jau nugriovė daugiau nei 100 savo užtvankų ir prieš maždaug metus ėmėsi didžiausios – blokuojančios Parnu upę. Lietuviai pirmiausia svajoja apie dar didesnes lašišas ir pirmaisiais taikiniais laiko Bražuolės upelio bei Anykščių užtvankas.

Skaitykite 15min straipsnį.

AMBER nacionalinis seminaras Lietuvoje

2019 m. kovo 20 d.

Vilniuje vykusiame AMBER seminare buvo prieita išvados, kad Lietuvai reikia strategijos upių jungiamumui atkurti ir užtvankoms valdyti.

Daugiau...

AMBER seminaras Vilniuje

2019 m. kovo 5 d.

Š.m. kovo 20 d. Aplinkos ministerija ir AMBER (angl. Adaptive Management of Barriers in European Rivers) rengia seminarą dėl upių ekologinės būklės gerinimo.

Daugiau...